Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Prosinec 2014

Nejlepší články 2014

31. prosince 2014 v 15:54 | Šárka Exnarová |  Blog

Ráda bych se ohlédla za těmi podle mne nejpovedenějšími články roku 2014. Možná tady někoho zaujmou :-)


Kromě toho chci samozřejmě popřát krásný nový rok, a při ohňostrojích prosím myslete na své domácí mazlíčky :-) !

Králík a morče v jedné kleci?

25. prosince 2014 v 11:33 | Šárka Exnarová |  Hlodavci

Nedávno jsem hledala, o čem napsat další článek, a shodou okolností jsem našla celkem diskutované téma, jestli může žít morče v jedné kleci s králíkem. Já sice nemám ani králíka, ani morče, ale zaujalo mě, jak moc se názory liší.

Spoustu lidí v diskuzích píše, že takto společně oba hlodavce chovají, a že se skvěle kamarádí. Některé webové stránky naopak tvrdí, že morče a králík neumí komunikovat a že je pro ně společné soužití stresující.


Zde pár faktů:


PROTI: Králík (pokud není zakrslí) je o poznání větší než morče. Může mít teritoriální pudy a může se k morčeti chovat agresivně.


PROTI: Králíci jsou běžnými nositeli bakterií. Pokud se tyto bakterie přenesou na morče s oslabenou imunitou, může umřít.


PRO: Zkušenosti mnoha lidí, že morče s králíkem skvěle vychází a soužití je naprosto bezproblémové.


Pokud chceme, aby morče s králíkem hezky vycházelo, měli by jsme je seznámit už jako mláďata. Oba hlodavci musí být mírnější, neagresivní povahy. Rozhodně nemůžeme jen tak náhle strčit morče ke králíkovi nebo naopak. To by jsme se pak opravdu nemohli divit, když to skončí špatně.

Pro hovoří i to, že už dlouhou dobu se chovají morčátka společně s králíčky ve zverimexech, dětských Zoo, v králikárnách... Kdyby byl společný chov tak rizikový, myslím, že by se od něj už dávno odešlo.

Na druhou stranu, co já o tom vím. Třeba dochází k předčasným úhynům morčat kvůli nákazám od králíků velmi často, jen si toho dlouho nikdo nevšímal. A nebo taky ne...


Chci se tedy zeptat, máte s tím nějaké zkušenosti?


VESELÉ VÁNOCE!

24. prosince 2014 v 11:55 | Šárka Exnarová

PŘEJI VESELÉ A POHODOVÉ VÁNOCE!

Podpořte můj blog!

21. prosince 2014 v 21:28 | Šárka Exnarová |  Blog

LÍBÍ SE VÁM MŮJ BLOG? Pokud ano, budu ráda, když si vložíte mojí ikonku na blog, nebo alespoň nakonec nějakého článku. Ráda oplatím!


Vypouštění kapra?

19. prosince 2014 v 14:18 | Šárka Exnarová |  Za práva zvířat

Vypouštění vánočních kaprů je v některých rodinách dlouholetá tradice. Lidé chtějí udělat dobrý skutek a darovat kaprovi život. Bohužel se to většinou nepovede a ryba téměř vždy nakonec uhyne. Proč? Před prodejem kapra na štědrovečerní stůl se kapři nechávají vyhladovět, aby se jim vyprázdnila střeva. Kapříci tak nemají šanci si udělat tukové zásoby. I samotný převoz z rybníku do sádek, ze sádek k prodejci, od prodejce do vany a z vany do rybníka je pro zvířata velký stres. Vystrašení, oslabení a vyhladovělí kapři tak mají v přírodě jen minimální naději na přežití. Podle některých ochránců zvířat se vypouštění kaprů rovná týrání, protože ryba v tomto případě umírá dlouho.
Pokud se i přes to rozhodnete kapra vypustit, dejte mu co nejlepší šance. Důležitý je bezpečný a co možná nejkratší transport. Pokud je nutné nechat kapra nějakou dobu (pokud možno co nejkratší) ve vaně, musí být plná a voda v ní dostatečně studená, aby kapr po vypuštění do ledového rybníka nezažil šok. Pro vypuštění je dobré vybrat vhodné místo, kde je dostatek potravy. Řeka se jako vhodné prostředí nedoporučuje. Jak bezpečně manipulovat s kaprem při vypouštění do vody ukazují různá videa na internetu.


Fotogalerie
Zdroj obrázku ZDEVložený miničlánek Za práva ryb:
Kulaté akvárium- trápení rybiček ?!
Málokdo ví, že kulatá akvária nejsou pro chov ryb vůbec vhodná, a to z více důvodů. Bývá v nich totož velmi málo prostoru, ryby v nich plavou neustále dokola a ani přirozené prostředí v takových akváriích nenajdeme. "Koho by bavilo chodit nekonečná kolečka v kulatém, malém, prázdném pokoji?" ptají se zkušení akvaristé.
Vánoce v útulcích

12. prosince 2014 v 18:36 | Šárka Exnarová |  Za práva zvířat

O Vánočních sbírkách v některých útulcích jste možná už slyšeli. No, pro některé se to stalo tradicí, pro jiné je to novinka (já jsem se tento rok zapojila poprvé). Darovat můžete přímo, tuším ale, že sbírky se pořádají i na některých školách. Myslím, že útulky jsou vděčné za každou pomoc, i tak je však dobré si zjistit, jaké (a jestli vůbec nějaké) dary konkrétní útulek přijímá.

A co darovat?

Hodí se deky, pelíšky, vodítka, hračky, pamlsky, konzervy a td. Jen s granulemi bych byla opatrná, protože některé útulky preferují jednu značku a nerady to míchají (samozřejmě kvůli zvířatům).

Pejsci a kočičky už se teší :-)


TEST- šneci

7. prosince 2014 v 13:56 | Šárka Exnarová |  Ostatní
Tekže, kvůli mé lásce ke šnekům jsem připravila zajímavý test, ve kterém asi moc bodů nezískáte. Ale možná se na mém blogu najde nějaký chovatel plžů, co?

1 Největším volně žijícím ulitnatým plžem v ČR je:

A) Oblovka žravá

B) Hlemýžď zahradní

C) Slimák rezavý


2 Jak se rozmnožují suchozemští šneci?

A) Rodí živá mláďata

B) Snáší vajíčka

C) Naprostá většina šneků snáší vajíčka, jen některé druhy jsou živorodé.


3 Oblovka žravá se jinak jmenuje:

A) Achatina fulica

B) Achatina iredalei

C) Achatina immaculataPáskovka keřová
(obrázek z wikipedie)

4 Na obrázku je:

A) Hlemýžď zahradní

B) Páskovka keřová

C) Plamantka lesní


5 Většina šneků se dožívá:

A) Jednoho roku

B) 1-3 let

C) 4-8 let


6 Jakou průmernou rychlostí se pohybují šneci?

A) 3 m/h

B) 5 m/h

C) 8 m/h


7 Dospělá Oblovka obrovská měří:

A) 5-10 cm

B) 10-15 cm

C) 15-30 cm


8 Mají šneci zuby?

A) Ano, ale jen drobné

B) Ne, nemají v "ústech" nic

C) Ne, mají ale ostrý vroubkatý jazýček

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
-

Výsledky:

1/B 2/C 3/A 4/B 5/C 6/B 7/C 8/C


DALŠÍ TESTY: Psí sporty, Hlodavci

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající