Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Jak na ochočení hlodavců

19. srpna 2014 v 20:31 | Šárka Exnarová |  Hlodavci

Ochočení je rozhodující doba pro budoucí život s hlodavcem. Jak na to poradím v následujícím článku!

Máte nového mazlíka? Důležité je ho dobře ochočit tak, aby se nebál lidí.
zdroj obrázku zde

V první řadě chci upozornit, že záleží především na povaze a hlodavce. Existují zvířátka, která si na Vás zvyknou za několik hodin, u jiných může trvat ochočení mnoho dní. A samozřejmě je důležité také to, jestli se jedná o křečíka nebo morče (křečíci jsou plašší a na rozdíl od morčat samotářští).

Domeček- ano či ne?
Ano, docela diskutované téma týkající se ochočení. Zvířata se v novém domově cítí nejistě, a proto často zalézají do svého domečku, což může proces ochočování zpomalit (článek věnovaný domečkům ZDE). Někteří chovatelé jim proto úkryt odstraňují. Hlodavci však potřebují mít se kam schovat, jinak jsou vystaveni vysokému stresu z predátorů. Asi nejlepší volbou je zlatá střední cesta- například seno, do kterého se může mazlíček pohodlně schovat, ale není přitom úplně izolován od okolního světa.

A teď k přímému ochočování
Asi se nebudete divit, že ochočování má více fází. V nich je, jak jsem naznačila na začátku, třeba brát ohled na povahu a také druh zvířete. Plachá zvířata není třeba plašit ještě víc.

Fáze č 1.
Váš nový mazlíček je pravděpodobně vyplašený, což je na začátku normální. Důležité je, aby si zvykl na Váš hlas a pach. Potichu na něj mluvte a vyvarujte se prudkým pohybům. Rozhodně hlodavce nehoňte po kleci, ani se ho zbytečně nedotýkejte.

Fáze č 2
Když se Vaše morčátko (králík, potkan, křeček, osmák...) přestane tolik bát, zkuste ho nalákat na pamlsek a nechat jíst z ruky. Při krmení se ho ale nedotýkejte- mohlo by ho to vyplašit.

Fáze č 3
Tato fáze nastává, pokud si získáte mazlíčkovu důvěru. Při krmení z ruky ho již můžete jemně pohladit. Po nějaké době si zvířátko na dotek zvykne, a pokud budete mít trpělivost, možná ho začne i vyhledávat :-).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se ti články na mém blogu?

Ano
Ne
Jak které

Komentáře

1 Edeal Edeal | Web | 31. prosince 2014 v 23:04 | Reagovat

Super to zkusím!
S Čiki máme takový měnší problém, ona je dost plachá, ale nebojí se. Tak třeba to zabere. Budu ji tedy krmit z ruky =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající