Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Květen 2014

Překvapení v teráriu

21. května 2014 v 14:02 | Šárka Exnarová
Dnes ráno jsem se podívala ke svým šnečkům a nemohla jsem uvěřit svým očím. Našla jsem čerstvou snůšku! V historii mého chovu se mi sice už dvakrát rozmnožili české pásovky, ale u achatin je to poprvé! I když vajíčka nejsou oplodněná, můžu to považovat za úspěch. A nyní pár zajímavých faktů:

- šneci patří mezi hermafrodity (to znamená, že jsou zároveň samečkem i samičkou)


- většina druhů šneků se dokáže rozmnožovat mezi 1. a 2. rokem života

- první snůška je většinou pokusná (neoplodněná, pouze "na zkoušku"), stejně jako v mém případě

- v jedné snůšce může být 20-400 vajíček (a je tak dobré některá zlikvidovat)

Dog dancing

13. května 2014 v 20:23 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Líbilo by se Vám si se svým psem trochu zasportovat a zároveň se pobavit? Dog dancing toto nabízí, a ani si při tom nemusíte šáhnout do peněženky (například u agilit je většinou nutné si najmout hřiště). O co se vlastně jedná? No, tento sport je založený na tanečních krocích psa, ale i jeho majitele (existuje totiž více verzí). Různé figury můžete libovolně kombinovat, nebo si dokonce vymyslet vlastní- pro kreativitu se v Dog dancingu totiž vždy najde místo. Pro začátek je však dobré se naučit alespoň základní kroky:

1. Otočka
Psa posaďte před sebe. Pomocí pamlsku ho donuťte se otočit a opakujte povel.

2. Panáčkování
Ukažte pejskovy pamlsek a pomalu zvedejte ruku, než si pes stoupne na zadní. Po té psa odměňte a pochvalte. V případě této figury je potřeba trpělivost, protože ne každému psovy jde hned takto panáčkovat.

3. Vánočka- pes se proplétá mezi nohama
Postavte psa k levé noze a rozkročte nohy. Chopte se pamlsku a veďte psa "do slalomu " mezi nohama.

4. Úklon
Posaďte "tanečníka" před sebe, ve výšce čumáku mu držte pamlsek. Po té rukou postupně klesejte (podobně jako u povelu lehni), až se pes nakonec ukloní.

U všech cviků je potřeba opakování a samozřejmě také správná motivace. Dog dancing je vhodný téměř pro všechny psy, pozor je dobré si dávat pouze u starších psů a štěňat, která ještě nemají dokonale vyvinuté klouby. Více na stránkách dog dancing klubu.

TIP: Správní psí sportovci potřebují zdravou výživu. Přečtěte si článek Dělení krmiv podle kvality!

Křeček a pohyb

2. května 2014 v 16:08 | Šárka Exnarová
Klec je málá, kolečko nestačí, avšak křeček potřebuje pohyb...

www.ftipky.mysteria.cz
zdroj obrázku ZDE
 
Křeček- věčný spáč?
Ve volné přírodě musí být křečci neustále ostražití. Vylézt z nory se opovažují pouze v noci, kterou pak stráví zejména hledáním potravy. V zajetí je to však jiné, a tak musíme naše hlodavce zabavit sami.

Hřiště
Hřiště si můžete vyrobit z větší plastové krabice (papírovou může křečík snadno rozkousat). Mezi oblíbené "atrakce" patří například pískoviště s pamlsky, větvičky na kousání, závěsná látková houpačka a různé přírodní prolézačky. Jedinou nevýhodou hřišťátka je jeho těžké skladování.

Po pokoji
Křečka můžete nechat běhat po pokoji. Před vypuštěním je důležité zabezpečit všechny díry mezi nábytkem, schovat dráty a odnést jedovaté rostliny. Váš hlodavčík se bude jistě bavit, avšak dozor je nutný.

Kdy chce křeček ven?
Nejvhodnější dobou pro hry je ráno a večer, kdy jsou křečci aktivní. Není dobré křečka do něčeho nutit, a proto nechte rozhodnutí na křečkovi (otevřte mu dvířka a počkejte, až vyleze).

A co Váš křeček? Má dostatek pohybu?

Další hlodavčí články ZDE

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající