Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Březen 2014

Fríský kůň

27. března 2014 v 18:51 | Šárka Exnarová |  Koně
Elegantní zvíře, černé jako uhel. Krása, kterou zná každý milovník koní...

Obrázek nalezen ZDE

Popis
Fríský kůň má v kohoutku asi 154-163 cm. Naší pozornost zaujme svou lesklou, čistě černou srstí. Typická je pro něj také hustá, často zvlněná hříva.

Využití
Jak už napovídá jeho mohutně stavěné tělo, Fríský kůň byl dříve využíván jako tažné zvíře. V dnešní době už ho vidíme spíše na výstavách, drezurách a v cirkusech.

Povaha
Toto přátelské plemeno koně vyniká svou učenlivostí, ochotou a elegancí. Díky své povaze si náš černý krasavec našel místo v srdcích mnoha lidí.

Historie
Fríský kůň má své počátky asi před 3000 lety, což z něj dělá jedno z nejstarších plemen v Evropě. Pojmenován byl podle holandské provincie Friesland, která se velmi zasloužila o jeho chov. Jak už zde zaznělo, tento kůň byl původně chován pro tažná využití. Ve středověku však byl oblíbený i mezi rytíři. I přes svou popularitu Fríský kůň téměř vyhynul na počátku 20. století.

Koně zahřejí, ochrání a pomohou jim od dotěrného hmyzu. O čem je řeč? Dozvíš se v tomto článku!

Dělení krmiv podle kvality

22. března 2014 v 19:26 | Šárka Exnarová |  Domácí zvířata
Nevíte, jaké krmivo, či pouze doplněk stravy svému mazlíčkovi vybrat? Je potřeba se řídit kvalitou. Ne každý ji však dokáže poznat...

Dumka žere vločky s jogurtem (7 kB)
Obrázek jsem našla ZDE


Obchody jsou doslova přeplněné všemi možnými "superkrmivy" a spousta páničků krmí svá zvířata všelijakými humusy v domnění, že pro ně vybrali tu nejlepší značku. Každý výrobce chce vydělat, a spousta firem své kupující klame. Dá se dnes vůbec poznat dobré krmivo? Ano, dá, pokud čtete složení. Ne všichni jsou však odborníky na psí (nebo kočičí) výživu a proto se na obalech uvádí kategorie kvality:

Superprémiové-
Krmiva s tímto označením jsou vůbec nejkvalitnější ze všech. Obsahuje vysoké procento masa a veškeré složky jsou v něm správně vyvážené.

Prémiové-
Tato kategorie se již nemůže pyšnit tak vysokým podílem masa, jako ta superprémiová. Tato krmiva však splňují však základní požadavky a jsou tedy vhodná.

Standartní, ekonomické-
Posledním druhem krmiv bych rozhodně nedoporučovala krmit. Téměř žádný obsah masa v nich je nahrazován všem možným. Pro Vaše mazlíčky to rozhodně není to nejlepší. Bohužel, mnoho lidí se zajímá spíše o svoji peněženku.

Nezapomínejte, nejlepší reklama neznamená nejvyšší kvalitu!

Výběr podestýlek-1

15. března 2014 v 10:47 | Šárka Exnarová |  Ptáci
Tak tady je dlouho slibovaný článek o podestýlkách. Ať už máte křečka, morče, anebo jiného hlodavce, je třeba vybrat vhodné stelivo. Proto je tu tento článek, ve kterém se Vám budu snažit toto téma alespoň trochu přiblížit.

hobliny jsou dostačující podestýlkou
obrázek jsem našla ZDE

Hobliny:
Hoblinová podestýlka je savá a pohodlná. Je proto vhodnou možností pro každého hlodavce. Hobliny jsou k dostání v každém zverimexu, lze je získat také od truhlářů, ale pouze pokud jde o čisté, neupravené dřevo (jiné může ohrozit zdraví Vašich mazlíčků!).

Piliny:
Piliny jsou drobné a prašné, proto je příliš nedoporučuji.

Dřevěné, lisované granule:
Tento druh podestýlky skvěle pohlcuje veškeré pachy a lze je použít do záchůdku místo kočkolitu. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Palety ze slámy:
Palety ze slámy jsou velmi podobné dřevěným granulím. Jsou ovšem tvrdší, a tak je lepší je použít jen pro podkladovou vrstvu.

Kukuřičná podestýlka:
U kukuřičné podestýlky se prašnosti obávat nemusíme. Bohužel je však příliš tvrdá a je třeba jí doplnit doplňkovou podestýlkou.


Podestýlka je nezbytnou součástí každé klece. Váš křeček však potřebuje také domeček. Více v tomto článku!

Domečky (nejen) pro křečky

11. března 2014 v 19:55 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Chystáte si pořídit křečka (případně jiného hlodavce)? Mezi základní vybavení klece patří domeček a jeho výběr je velice důležitý.
Pro začátek si uvědomte velikost hlodavce- nemůžete přece narvat křečka syrského do domečku určeného pro křečka džungarského. To samé s velikostí "dvířek". Opravdovým dilematem je materiál. V žádném případě bych nedoporučovala plastové domečky s podlahou. Jsou totiž málo prodyšné a pro Vašeho mazlíčka to rozhodně není "to pravé ořechové". Ani keramika není ten nejlepší materiál, a to kvůli vedru, nebo naopak vlhku. Asi nejlepší možností je dřevěný domeček. Počítejte však s tím, že ho Váš křeček časem okouše (pokud se navíc rozhodne používat tento typ domečku jako záchůdek, můžete nové obydlí rovnou hodit do koše). Pokud jde o slaměná hnízha, jde o též dobré řešení. Némám s ním však zkušenosti. Křečci jsou v celku velcí spáči, a správný domeček je pro ně základem.

Domeček
zdroj obrázku ZDE


I morčata potřebují bydlet...článek ZDE!

Ruský toy terier

3. března 2014 v 19:38 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
O našem rodinném mazlíčkovi už jsem psala- a měla jsem tu nějaké dotazy ohledně jeho plemene. Zde je proto tento článek o Ruském toyovi!


Vzhled:
Ruský, neboli Moskevský toy teriér dorůstá průměrné výšky 20-27 cm a váží 1-3 kg. Je typický svou štíhlou postavou, dlouhými nožičkami a drobným čumákem. Nepřehlédnutelné jsou zejména jeho velké, chlupaté uši, se kterými například Happy (podle lidí které potkáváme na ulici) vypadá jako netopýr.

Povaha:
Ruský toy je veselý, věrný a inteligentní psík. Díky svému bezproblémovému charakteru se výborně hodí k začínajícím pejskařům, ale také k dětem (pořád je to však teriér a občas se mohou projevit lovecké sklony) Je ideálním psem do bytu, potřebuje však pohyb.

Péče:
Ruský toy i přes svůj název není žádná hračka a potřebuje péči. Je třeba ho venčit, krmit, hladit a 1x týdně vykartáčovat. To však potřebuje každé psí plemeno, a tak je ruský toy vcelku nenáročným společníkem na 14 let.

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající