Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Únor 2014

Pes v nouzi

28. února 2014 v 18:30 | Šárka Exnarová |  Za práva zvířat
Zdravím všechny čtenáře (pokud nějací jsou)! Dnes bych ráda trochu podpořila nadační fond Pes v nouzi. V dnešní době končí mnoho nevinných zvířat v útulcích- a jejich počty se stále zvyšují. Čeští psi zkrátka potřebují naši pomoc. A proto je tu již zmíněný fond Pes v nouzi. Na jeho stránkách se dozvíte důležité informace a peníze můžete darovat online. Pomoci můžete také nákupem v charitativním obchůdku. Přímo na webu lze též podepsat petici za zlepšení práv zvířat. Finanční prostředky jsou použity k rekonstrukcím kotců, nákupu krmiva a k zdravotním ošetřením pejsků.

logo

KLIKNĚTE NA OBRÁZEK A POMOŽTE!

(omlouvám se všem opuštěným micinkám, i na ně příjde řada)

Železník- příběh jednoho koně

21. února 2014 v 16:54 | Šárka Exnarová |  Koně
Je 29. duben 1978 a na svět přichází budoucí šampion- Železník. Jeho matka Želatina (celkem porodila 6 hříbat) v dostizích příliš nevynikala, měla ovšem skvělý původ a spolu s plemeníkem Zigeunersohnem (který byl velmi úspěšný závodník) stvořila legendu. Železníkovi začátky nebyly příliš slavné. Zprvu běhal rovinné dostihy. Prohra střídala prohru a jeho chovatelé ho nakonec (velmi levně) prodali do statku Světlá hora. V sezoně 1983 přišly první úspěchy a o dva roky později běžel Železník Velkou pardubickou. V tomto slavném závodě pak za svůj zvítězil 4x. Za svůj život vyhrál ve 30ti dostizích, 9x byl druhý a jednou třetí. K tomu všemu přispěl také žokej Váňa. Železník uhynul v úctyhodném věku 26ti let v 22.prosince 2004. Za svou kariéru se stal 3x koněm roku.


Další články z rubriky Koně

3x rybičky

16. února 2014 v 12:49 | Šárka Exnarová |  Další domácí zvířata
Přejete si začít s chovem ryb? Zde jsou tři oblíbené typy:

Neonka obecná je hejnovou rybkou, která se výborně hodí do společenského akvária. Má ráda středně zarostlá akvária, s teplotou 16-26°C, která navíc nemusejí být příliš velká, protože neonky dorůstají délky pouhých 4cm. Přijímá suchou a drobnou potravu.

www.akvarista.cz

Závojnatka čínská je též společenskou rybkou. Je nutné jí proto chovat v hejnu, s její velikostí až 15cm však více jedinců potřebuje alespoň 200l prostoru. Ideální teplotou je pro ní 8-20°C, v akváriu by neměly být ostré kamínky (závojnatky rády "hrabou") a voda by měla být vždy čistá. Při správné péči se může dožít vysokého věku.

www.akvarko.cz

Živorodka duhová patří mezi nenáročné a společenské rybky. Nepotřebují nějak zvláštní péči, bohužel jsou však často náchylné k různým onemocněním a doporučuji proto dávat si pozor na čistotu akvária. Potřebují teplotu 22-26°C, chutná jim suchá, ale i živá potrava a svými nároky i velikostí se příliš neliší od již zmíněných neonek.

www.akvarista.cz


Ruská modrá kočka

8. února 2014 v 16:16 | Šárka Exnarová |  Kočky a koťata
Abych řekla pravdu, Ruská modrá je mé nejoblíbenější plemeno kočky. Proto jsem se o tomhle překrásném stvoření napsat článek.


Vzhled:
Ruská modrá kočka okouzlí svou stříbrně namodralou srstí, kterou u žádného jiného plemene nenajdeme (je navíc velmi hustá a nepromokavá). Má neobyčejný obličej, na kterém najdeme půvabně zelené oči a její tlamička připomíná úsměv. Celkovou roztomilost navíc umocní nižší vzrůst a nápadně malé tlapičky.

Povaha:
Tato kočka svým věrným charakterem jemně připomíná psa, bohužel se však nejčastěji upne pouze na jednoho člena rodiny. Je velmi klidná a možná dokonce i líná, přesto však miluje hraní. Nemá ráda hluk a ani cizí lidi, zprvu je k nim velmi nedůvěřivá a plachá. Je proto potřeba si nejprve získat její důvěru, což se poté bohatě vyplatí.

Péče:
Ruská modrá kočka potřebuje alespoň jednou týdně vyčesat a to z obou stran a občas ostříhat drápky. Přes svou hustou srst má ráda teplo a hodí se tak spíše do bytu. Jinak však potřebuje to samé, jako ostatní miciny.

Další kočičí články ZDE

Korela chocholatá

1. února 2014 v 15:12 | Šárka Exnarová |  Ptáci
Korela je oblíbený domácí mazlíček. Je přátelská a celkově nenáročná, i ona však potřebuje péči.

Korela chocholatá

Vzhled:
Korela chocholatá dorůstá délky přibližně 33 cm. Poznáme ji podle šedo-bílého zbarvení a žluté hlavy. Pozornost vzbudí zejména její výrazná chocholka a oranžová "tvářička". Existují však i jiné barevné mutace.

Povaha:
Tento roztomilý papoušek je přátelským a mírumilovným společníkem, který navíc nepotřebuje zvláštní péči. Proto je také po andulce nejčastěji chovaným ptákem. Nutné je ale myslet na to, že korela je závazek na 15-20 let.

Klec:
Klec pro jednu korelu musí mít minimální velikost 90x70x100, nejlepší je však chovat pár. Měla by být umístěna na vyšším místě (divoké korely sídlí ve větvích) s ideální teplotou a dostatkem klidu. Mezi základní vybavení patří krmítko, napáječka/miska, několik dřevěných bidélek a po případě nějaké hračky. Důležité je však myslet na to, že i kdyby byla klec pro korelu rájem na zemi, je důležité ji umožnit i volný pohyb po pokoji.

Potrava:
Korely se živí převážně semeny, důležitou součástí jídelníčku je však také ovoce a zelenina. Důležitá je také sépiová kost.

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající