Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Leden 2014

Agility

30. ledna 2014 v 19:39 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Chcete si se svým psíkem trochu zasportovat? Agility nejenže nabízejí přirozenou možnost pohybu, ale také prohlubují vztah člověka se zvířetem. Tato aktivita je vlastně takový překážkový dostih, ve kterém musí pes zvládnout dané překážky s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. To vše samozřejmě nejde bez výcviku hafana ani bez pokynů majitele a výsledek tak závisí vždy na spolupráci obou dvou. Na agilitách je ta navíc ta výhoda, že je může dělat prakticky jakékoliv plemeno v jakémkoliv věku. Stačí jen natrénovat všechny překážky, a to skokové (když pes skáče např. přes zídku, kládu, skrz kruhem...), plošné (např. kladina či áčko neboli šikmá stěna...) i probíhající (např. tunel). Přestože tento sport baví většinu psů, je dobré si uvědomit, že psi jsou prostě osobnosti, a tak se nelze divit, když si zrovna Váš mazlíček agility neoblíbí.

www.digimanie.czwww.cz-pes.czwww.photoextract.comwww.cz-pes.cz


Moji šnečci

28. ledna 2014 v 21:01 | Šárka Exnarová
Rubriku Moje zvířátka tu máj již dlouho a o to více mě mrzí, že jsem do ní nenapsala nějaký článek o našich milovaných měkkýších. Jmenují se Koko a Bublina. Pořídila jsem si je v září a od té doby rostou a rostou. V budoucnosti možná budou velcí jako moje dlaň, zatím si je ale musíme ještě trochu vykrmit. Šnečci jsou celkově nenáročná zvířata, která však umí mnoho radosti. Stačí jim zkrátka jen pohodlné obydlí, láska a samozřejmě nějaké to krmení. Něco málo o jejich chovu se můžete dočíst ZDE.

Koko, nebo Bublina? Teď vážně nevím...

Jak ubytovat morče

20. ledna 2014 v 18:27 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Pokud uvažujete o koupi morčete, je důležité si uvědomit, že morče nemůže žít v krabici od bot. Zamyslet se musíme nad umístěním klece i jejím vybavením.

www.chs-joker.wbs.cz

Kde domov můj?
Takže, kam klec s chlupáčkem dát? Na okně by mu byla zima, v rohu smutno, na slunci vedro. Tak kam ho umístit? No, představte si, že jste morčátko. Kde by vám bylo dobře? Určitě někde, kde převládá správná teplota a kde je dostatek světla. A dále společnost. Morčata nejsou samotářská zvířata a nejde je jen tak někam "zastrčit". Ale pozor na hluk! Vedle reproduktoru by se žádnému zvířeti nelíbilo...

Klec nebo box?
Už víme, kam to umístit, ale nevíme, co to bude. Klec, nebo box? Obojí má své plus i mínus. Klec je snadno větratelná, ale v boxu může být morčeti vedro. Na druhou stranu z něho morče nemůže vyhazovat piliny a ty pak nejsou všude, jako u klece. Další možnost je terárium, ale to bych příliš nedoporučovala. Rozhodnutí je zkrátka na Vás.

Prostor je zásadní
Aby se morče mohlo po kleci vesele pohybovat, je nutné zařídit dostatečný prostor. Pro jedno morče (avšak doporučuji chovat více kusů) je nutné zajistit klec o minimálnívelikosti 60x40 cm. Zde jednoznačné platí čím větší, tím lepší.

Podestýlka
A další dilema. Podestýlka nesmí být prašná, ale ani ne tvrdá. Možností je hodně a právě podestýlce se budu věnovat v dalších článcích (to sem teda moc nepomohla, ale sem se to vážně nevejde).

Aby klec nebyla prázdná- vybavení
Žádné morče by nemělo postrádat základní vybavení. Mezi to patří jesličky na seno, napáječka, miska a samozřejmě domeček, protože i morčata potřebují někde spát. Nepostradatelné jsou také hračky a jiné zdroje zábavy (o nich v tomto článku!)Kočka a kastrace

16. ledna 2014 v 20:04 | Zoomini |  Kočky a koťata
Kastrovat, či nekastrovat?


Rozhodování může být těžké. Chceme pro svého mazlíčka jen to nejlepší, ale nevíme, co to je. Ať se budeme snažit sebevíc, kočky se mluvit nenaučí a tak se musíme zeptat sami sebe. Kastrovat, či nekastrovat? Oboje možnosti mají svoje pro a proti. Je známo, že vykastrované kočky se dožívají vyššího věku. Ale jaký je ten dlouhý život kastrované kočky? Takoví kocouři přijdou o své kocouroství, u koček to samé. Mohou snadno zlenivět a přijdou o pohlavní pud. Ano, ten může být často velmi nesnesitelný. Nekastrovaný kocour totiž velmi rád značkuje a kočka má občas "mňoukací" období. Přirozené chování u domestikovaných koček nám může opravdu otrávit život a proti tomu se nedá nic namítat. Někteří milovníci zvířat se však ohánějí tím, že kastrace je prostě něco nepřirozeného. To je pravda. Nepřirozené je ale rozhodně také to, kolik opuštěných kočiček v dnešní době končí v útulcích! Kastrací se dá zabránit narození dalších nechtěných koťat, která by možná značnou část svého života prožila v kotci...

Psí psychologie (pro začátečníky)

9. ledna 2014 v 17:34 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Pes je nejlepší přítel člověka. Oba druhy spolu žijí, spí, jí a celkově traví dny. Psi už se tak naučili poznat, jestli jsme smutní, unavení, veselí či naštvaní. O to je vlastně důležitější, aby jsme se snažili porozumět i my jim.

www.roztomilosti.cz

Vztyčený ocásek- veselý pes?
Každé malé dítě ví, že šťastný pejsek vrtí ocáskem (a ten smutný ho má mezi nožičkami). Podle nové vědecké studie to však není tak lehké. Testovaná zvířata totiž reagovala pozitivněji v případě, že byl ohon druhého psa přikláněn na levou stranu. Psí psychologové tak dospěli k závěru, že psí komunikace je možná mnohem složitější, než si donedávna věda myslela.

Podřízené, nebo nadřízené zvíře?
V každé smečce musí fungovat určitá hierarchie a potomci vlků to dobře vědí. Vysoce respektovaní, vůdčí psi zaujímají sebevědomí postoj (vztyčená hlava i ocas), ti podřízenější mají sklopené jak uši, tak hlavu a před nadřízeným zvířetem si lehají na záda (popřípadě olíznou čumák).

Zvuky
Naši čtyřnozí přátelé se dorozumívají také zvuky. Kňučení je 100% příznak smutku, avšak štěkot může znamenat více věcí. Pes se štěkán může dožadovat pozornosti, ale také varovat.

Nedívat do očí
Zatímco lidé vnímají dlouhý pohled do očí pozitivně, psi to mohou brát jako varování před útokem. Proto je dobré se upřenému očnímu kontaktu vyhnout. Něco úplně jiného je to se zíváním. To psi totiž vnímají jako uklidňující gesto, protože ospalým zvířatům (i lidem) se většinou nechce do rvačky.

Nevychovaný pes
Každý pejskař se snaží za každou cenu vyhnout nepříjemnému setkání, které by mohlo skončit pokousáním jeho mazlíčka. Jak ale takového nebezpečného psa poznat? Důležitý je ocas. Pokud sním cizí psík nevrtí, je třeba dávat si pozor. Dalším varovným signálem je, když zvíře nevhodně tahá za vodítko. Pokud ho majitel nedokáže naučit správně chodit, je možné, že výchovu zanedbal i v jiných směrech. Pokud pes navíc štěká, nebo vrčí, je rozhodně lepší obejít ho obloukem.


Kočka a pes- jak je spřátelit?

2. ledna 2014 v 16:59 | Šárka Exnarová |  Domácí zvířata
Toužíte po novém zvířecím kamarádovi a při tom už doma jednoho máte? Pokud je jeden z nich pes a druhý kočka, tak čtete správný článek!

Pes a kočka z útulku: výhody a rizika


Jaký pes, jaká kočka?
Pokud nového člena rodiny ještě nemáte, tak doporučuji si pořádně rozmyslet plemeno. Ano, i na tom záleží. Zlatý retrívr je ke kočce už prostě mnohem vhodnější, než třeba neklidný teriér. U micinek to platí stejně. Ještě dodám, že mláďata si na sebe vždy zvykají rychleji a proto je lepší pořídit mladší zvíře.

První krůčky k seznámení
Ze začátku to může být těžké. Nové zvíře si musí zvykat na nový domov, na nové majitele a k tomu ještě na nového psího, či naopak kočičího kamaráda. Zapomínat však nesmíme ani na starého mazlíčka. Pro něj je nový přírůstek vetřelec. Proto je tolik důležité, aby si na sebe obě zvířátka správně zvykla. Pro začátek oběma mazlíčkům navzájem vyměňujte dečky s pachem toho druhého. Je však nutné, aby se začali setkávat také "naostro".


Bezpečnost především
Před společným setkáním vše dobře připravte. Kočce ostříhejte drápky, psovi dejte vodítko (ale není to nutné) a připravte také případný úkryt (pro kočku, i když v případě našeho miniaturního psíka...). Zvířata nesmíte ke kontaktu násilně nutit, jako motivaci ke správnému chování zvolte pamlsek. Správný postup je prostě důležitý, tedy jestli nechcete, aby se k sobě vaši svěřenci chovali, jak se říká, jako kočka a pes.


Už si zvykají
Nyní je potřeba se oběma mazlíčků dostatečně věnovat. Starší zvíře může začít žárlit a Vy mu k tomu nesmíte nechat důvod. Chce to ještě chvíli počkat, ale z psa a kočky se brzy mohou stát dobří přátelé po zbytek života.

Další psí a kočičí články: Historie koček, Klikr ve výcviku psa, Maso X granule ...

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající