Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Prosinec 2013

Nový občanský zákoník a zvířata

30. prosince 2013 v 14:47 | Šárka Exnarová |  Za práva zvířat
V roce 2014 začne platit nový občanský zákoník a s ním přijdou změny pro naše mazlíčky. Zvíře už podle státu nebude věc, nýbrž živý tvor nadaný smysly. To znamená větší práva pro němé tváře! Například, exekutor nadále nebude moci zabavit psa majiteli, protože zvíře by tak mohlo přijít k újmě a uhynout (něco jiného jsou například slepice, ty nejsou na svého pána nějak vázány, tedy, předpokládá se to). V případě zranění domácího mazlíčka se také výše odškodného nebude pohybovat jen podle jeho ceny. Bude zkrátka myšleno i na citovou hodnotu. Na druhou stranu má nový občanský zákoník i několik mínusů. Ochráncům zvířat vadí hlavně to, že se může výrazně zhoršit přístup k opuštěným zvířatům a někteří se dokonce bojí, že dojde ke kolapsu útulků (z toho mám vážně strach). Jejich finacování už totiž možná nebude povinností obce. Dálší problém nastává při zaběhnutí psa, nebo kočky. Dodnes měl majitel možnost si svého miláčka vzít zpět do šesti měsíců, nyní to budou pouhé dva měsíce. Na zvířecí ráj si tak v Česku ještě budeme muset počkat.


Ilustrační foto
Ochránci zvířat se s novým občanským zákoníkem bojí kolapsu útulků. A mají proč.

Lov andulek

23. prosince 2013 v 9:24 | Šárka Exnarová
Naší andulku Endíka máme už přes pět let a trvalo mu dlouho, než si na nás plně zvykl a přestal se bát. No, před rokem se do našeho bytu přistěhovalo nové nebezpečí- štěně. Endyho z toho měl šok. Nikdy před tím se ho nesnažilo nic ulovit, chytit, ani zardousit. Největší trauma pro něj vlastně nastalo tehdy, když jsme ho sundávali smetákem ze záclonové tyče. Pro Happyho (to štěně) tak představovala naivní andulka tu nejsnadnější kořist. Endíček měl naštěstí zdravá křídla a tak už několikrát, na poslední chvíli unikl spárům černé bestii o velikosti čivavy. Pomalu, ale jistě se učí s nebezpečím žít. A Happy? Po té, co mu vyplašený ptáček dvakrát přistál na hlavě a kousl ho do čumáku má náš pejsek z Endyho také respekt. I tak se v něm však někdy probudí lovecké pudy. Bůh chraň naší andulku.Přečtěte si také: Jak Happy honil ovce!

Křeček džungarský

19. prosince 2013 v 18:08 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Křeček džungarský působí jako roztomilý domácí mazlíček. Jaký je ale doopravdy a jakou péči potřebuje?


Vzhled
Křeček džungarský je velký asi 9cm a patří k nejmenším druhům křečků. Poznáme ho podle světle šedého zbarvení s černým pruhem na zádech (existují i jiné, vzácné varianty).

Povaha
Většina křečků patří mezi 100% samotáře, tento druh je však možné chovat také ve skupinách (POZOR! dva samci se většinou nesnesou). Odlišný vztah má tento hlodavec k dětem, při špatném zacházení totiž může začít útočit a kousat. Dále je důležité myslet na to, že křeček džungarský je noční tvor milující půlnoční běhání v kolečku, což může chovatelům opravdu otrávit život (náš Pupíček byl bez milosti vykázán na chodbu). Dožívá se 2-3 let.

Obydlí
Křečka džungarského můžeme chovat jak v kleci, tak v teráriu, důležitý je hlavně dostatečný prostor. Dno křečkova obydlí je nutné pokrýt hoblinami (z nevhodné podestýlky může mít zvíře zánět spojivek). Mezi důležité vybavení patří miska, napáječka, domeček a nějaké hračky. Doporučit můžu také pískoviště.

Potrava
Křečka krmíme směsí pro hlodavce, jednou denně podáváme zeleninu a občas můžeme jídelníček zpestřit také jogurtem, nebo červy (můj křeček je nemusel).

Vztah člověka k zvířeti a naopak

17. prosince 2013 v 17:22 | Šárka Exnarová |  Ostatní
Vztah člověka k zvířeti a vztah zvířete k člověku- dvě naprosto rozdílné a totožné věci. No, každý jsme jiný a naše láska k němým tvářím není nikdy stejná. Někdo zvířata miluje a obětuje jim všechno, jiný na ně nebere žádné ohledy a chová se k nim jako k věcem. Bohužel, existuje mnoho lidí druhého tipu a zvířata jsou často zanedbávána, nebo zneužívána jako cesta k penězům (mám na mysli množírny, velkochovy a pašování vzácných druhů). Spousta psů a koček navíc končí v útulcích kvůli nezodpovědným majitelům.

Kdy pes udělal největší chybu? Když se přidal k člověku. Dobrá, je to trochu přehnané ale je to víceméně pravda. Na druhou stranu má společné soužití člověka se zvířetem spoustu výhod. Přátelství dvou různých druhů je velmi krásné a je v něm potřeba vzájemná důvěra, láska i starost. Každý chovatel však ví, že se to vyplatí.


Zvíře k vánocům?

10. prosince 2013 v 15:30 | Šárka Exnarová |  Domácí zvířata

Snad každé malé dítě si někdy přálo domácího mazlíčka a tak se zvíře často ocitá na seznamu pro Ježíška. Rodiče pak stojí před těžkým rozhodnutím: koupit, nebo nekoupit?

Kočku nejvíc potěší nová hračka, kterou by mohla ulovit. Ale možná se spokojí i s vánoční výzdobou...

Zvíře pro dítě
Každý případ je samozřejmě jiný. Důležité je uvážit věk, povahu a zodpovědnost dítěte. Většina dítek si totiž přeje zvíře jenom proto, že ho má jeho kamarád, a nebo protože si živého tvora přestavuje jako hračku, která bude dělat přesně to, co malý majitel chce.

Dále je potřeba si uvědomit finanční situaci celé rodiny. Třeba takový pes toho hodně sežere, potřebuje veterinární péči a poplatky za něj jsou také velmi vysoké. Do domácnosti, kde počítají každou korunu tak není pejsek vhodný.

A nakonec je nutné zvážit to, co by se stalo, kdyby rodiče museli se zvířetem pomáhat, anebo převzat péči úplně. Pokud by Vám tento scénář připomínal spíše noční můru, tak je nutné se pořádně zamyslet a zvolit spíše jiný dárek.

Nechtěný dárek pro přátele
Napadlo Vás někdy překvapit někoho ze svých blízkých a darovat mu zvířátko? Tak to si radši ještě rozmyslete. V takových případech obdarovaný nemá většinou moc velkou radost a zvíře mu pak udělá samé starosti. I kdyby příbuzný/přítel o zvířeti opravdu básnil, tak myslete na to, že si svého mazlíčka každý radši vybere sám.

Je nutné si vždy rozmyslet, co člověk doopravdy chce. Tolik zvířat totiž zbytečně končí v útulcích...

Psí dieta

5. prosince 2013 v 17:00 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Problém nadváhy se netýká pouze lidí, ale také psů. Jak ale proti ní bojovat?
Výsledek obrázku pro levné žrádlo


Jak zjistit, že má pes problém
Nejdříve ze všeho je nutné se přesvědčit, jestli tvůj mazlíček doopravdy trpí nadváhou. U psa by měla být v první řadě hmatatelná žebra, důležité je však myslet na to, že každé plemeno má jinou stavbu těla. Je tedy dobré si najít potřebné informace.

Dalším krokem je vážení. Ano, i tady je potřeba standart plemene. Pokud váha přesáhne doporučený počet kg o 15%, je jisté, že se jedná o nadváhu.

Pokud si přesto nevíš rady, doporučuji se zeptat veterináře.
Dietní strava
Je důležité si nejdříve zkontrolovat, jestli nepřekračujeme doporučenou denní dávku krmiva. Pokud se tak stalo, tak je důležité to ihned změnit (při dávkování je nutné se řídit doporučenou, ne aktuální váhou).

Omezit by se měly také pamlsky. V žádném případě psa nepřikrmuj vlastním, tučným jídlem!

Pokud ani toto po čase nezabere, můžeš vyzkoušet také speciální, dietní granule.
Sport
Při boji s nadváhou je zapotřebí dostatečný pohyb. Prodlužuj psovi procházky a vyzkoušej také různé psí sporty. Agility, plavání, aportování či běh jsou skvělou volbou.

Je zdravé krmit psa syrovým masem? Nebo jsou nejlepším řešením granule? Pro a proti v miničlánku Maso X granule!

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající