Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Listopad 2013

Potkan

30. listopadu 2013 v 8:36 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Potkan je inteligentní, milý a roztomilý mazlíček. Zde jsou základní informace o tomto oblíbeném hlodavci!

potkan2.bmp, 225 kB

Jak vypadá
Potkan dorůstá délky 170-260 mm a váží 400-600g. Přestože jsou samci obecně větší, než-li samičky, můžeme najít spoustu výjimek a jedinců, kteří se vymykají standartu. Poznáme ho podle lysého, u kořene tlustšího ocasu, který je nápadně kratší než celé tělo. Dále je třeba si všimnout korálkových očí a malých, jemně osrstěných uší. Barvy se často různí.

Povaha
Potkan je společenské zvíře, které žije koloniích s přísným hiearchickým uspořádáním. Jsou známí svou inteligencí a přizpůsobivostí okolnímu prostředí. Bohužel se však dožívají pouze 2-4 let.

Chov
V 50. letech minulého století byli potkani shledáni dokonalými kandidáty pro chov v laboratořích. Z nich se ale rozšířili také k lidem a stávají se domácími mazlíčky. Dnes už potkany nespojujeme pouze s kanály a jejich domovem se spíše klec.

Potřeby
Potkan je celkově nenáročné zvíře, potřebuje však vhodné životní podmínky. Základem je dostatečně velká klec (není od věci potkana občas vypustit), umístěná na klidném, stinném místě. Je nutné ji vybavit domečkem, napáječkou, miskou na jídlo a velice vhodné jsou i různé houpačky a prolézačky (skvělé tipy ZDE). Hobliny vyměňujeme podle potřeby, asi jednou, za tři až sedm dní.

Potrava
Potkana krmíme zejména zrním, důležitá je ale také zelenina a ovoce. Jídelníček můžeme občasně zpestřit i rýží. Nutno podotknout, že potkan potřebuje mít vždy něco na hlodání a broušení zubů (POZOR! Některé větvičky mohou být jedovaté!)Když zvíře provokuje

27. listopadu 2013 v 15:29 | Šárka Exnarová
Ano, i zvířata to umí a to opravdu dobře. Třeba takový můj Happy. Ten je v provokaci mistr, první začne funět, po tom štěkat, dále běhat kolem a když to nezabere, tak zvládne i kousat. To vše, jen kvůli naší pozornosti, nebo jídlu. Umění provokace se ale netýká jen psů. Například opičky v ZOO. Každý už jistě slyšel nějakou tu humornou historku o tom, jak znuděný orangutan ukradl svému ošetřovateli mobil a získal si tak potřebnou pozornost. Dalším příkladem je naše andulka, když chce pustit z klece. Křičí a skáče tak, že jí nakonec musím dát "svobodu". Zkrátka, spousta různých zvířat to dělá a provokace tak zdaleka není jen výhradou lidí.

Volné komentáře pouze SEM!

26. listopadu 2013 v 16:53 | Šárka Exnarová |  Blog

Chybí Vám tu něco, chcete se na něco zeptat, anebo se chcete podělit o svůj názor? Neváhejte a pište!


Vzpomínka na Pupíka

25. listopadu 2013 v 18:28 | Šárka Exnarová
Pupík byl úžasný křeček. Pořídili jsme si ho v roce 2010 a od začátku to byl miláček. Takový hodný lenoch, který nedokázal kousnout. Každý víkend ráno jsem ho pouštěla po obýváku, to byla jeho nejoblíbenější činnost, tedy až po spaní a váčkování. Jednoho jarního dne, ve středu 6. 2. 2013 se to však všechno změnilo. Pupík tentokrát nespal a ve věku nedožitých tří let umřel. Už týden před tím se choval zvláštně- téměř nevylézal a z nějakého neznámého důvodu se stranil svého domečku. Byl starý a cítil to. Věděl, že je konec. Strašně dlouho jsem jenom brečela, úplně všechno mi ho připomínalo. Vždy, když jsem prošla kolem jeho prázdné klece mi hlavou proběhla vzpomínka, doufala jsem, že se v ní Pupík zázrakem objeví, ale neobjevil...


Vzpomínáme. Pupík 7. 5. 2010* 6. 2. 2013✝

Aby ptáci nehladověli

21. listopadu 2013 v 17:07 | Šárka Exnarová
Chladné období se blíží a ptákům nastávají zlé časy. Co kdyby jsme jim ale trochu pomohly?

Ptáci nám všem prokazují velkou službu svým krásným zpěvem a tak je na čase jim to trochu oplatit. Krmítka si lze vyrobit i doma, a to za pár minut. Pověsit je pak můžeš na zahradu, dvorek, či na strom v parku. Zde je pár možností, které můžeš pro opeřence zvolit.


"Jogurt" pro ptáčky
První možností je ptáčkům nabídnout speciální směs. Budeš potřebovat sádlo, ptačí zob a možná nějaké ořechy. To vše pak smíchej dohromady a jako formičku můžeš použít prázdný obal od jogurtu. Ptáčci na našem dvoře z toho byli nadšení!

Přírodní krmítko
Tutéž směs můžeš použít i zde. Stačí ti najít jen větší šišku od borovice. Po té na ní natři hotovou "kaši" a pověs na vhodný strom.

Krmítko z podšálku od květináče
Pokud patříš k vášnivým zahradníkům, tak budeš mít doma určitě spoustu květináčů. Určitě ti pak nebude vadit obětovat dva stejně velké podšálky. První poslouží jako "podlaha" a ten druhý, jako stříška, kterou budou podepírat tři špejle. Nezapomeň ani na úchytku, za kterou pak krmítko pověsíš.


Ulovená semínka
Skvěle se hodí také síťka od ovoce. Dát do ní můžeš například větší semena, či některé druhy ořechů. Po té zavázej, pověs a tvé "dílo" je hotovo!
Stačí PETKA
Méně vzhledná, ale přesto vhodná možnost je PETKA. Výroba bude jednoduchá. Stačí jen vystřihnout nad dno lahve několik otvorů tak, aby jimi prolezla sýkorka a připevnit na vršek provázek. Teď už je třeba jen nasypat zrní.


Falabella

18. listopadu 2013 v 20:07 | Šárka Exnarová |  Koně
Falabella je nejmenší koňské plemeno na světě, jeho výška se pohybuje kolem 75cm a váží 20-30 kg. Jedná se o velmi inteligentního a přátelského koně, který je však náchylný k různým nemocem. Kvůli svému malému vzrůstu a plochému kohoutku nemůže být Falabella využívána k ježdění a to ani s dětmi (může však táhnout menší vozy). Proto je také chována spíše jako domácí mazlíček. Samotný chov tohoto plemene je velmi ceněný (obecně platí čím menší, tím dražší) a patří mezi ty nejčastěji falšované (testy DNA pro zjištění čistokrevnosti byli zavedeny v roce 1996). Je třeba si proto dávat dobrý pozor. Na závěr ještě podotknu, že je Falabella často zaměňována za ponyho.

www.zooland.ro
Falabella je nejmenší koňské plemeno na světě

Přečti si také Deky pro koně

Klikr ve výcviku psa

15. listopadu 2013 v 17:50 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Asi každý chovatel psa už o klikru něco zaslechl. Co je ale tato úžasná věcička zač?

Klikr byl vynalezen v již v roce 1940 a je to opravdu šikovná výcviková pomůcka, která, vážení a milí, umí klikat. V tom také spočívá to kouzlo. Klikání je totiž pozitivní metodou pro výchovu psů, ale i koní, delfínů a ostatních zvířata. Návod k použití je prostý- pokud se štěne zachová správně (poslechne povel, chodí dobře na vodítku...), tak stačí jen kliknout a dát pamlsek. Po čase opakování si zvíře spojí zvuk a poslušnost s odměnou. Pes tak začne upřednostňovat dobrému chování.

Výcvikový Multi Klikr
Po kliknutí pes vi, že je od něj očekáváno dobré chování
 
Více ZDE

Jak (ne)krmit králíka

10. listopadu 2013 v 10:01 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Krmení králíka může být těžší než se zdá. Zde je pár rad pro co nejlepší výživu tvého mazlíčka!

www.teddyodzeleznychh...
Králíka krmíme vždy ve stejnou dobu, nejlépe ráno a večer.
 
Seno
Seno je nutné podávat každý den, poněvadž je opravdu důležitou složkou králíkova jídelníčku. Najdeš ho v každém zverimexu (kvalitní seno nesmí prášit a obsahuje různé druhy travin, byliny i listy.), přesto si ho však můžeš osušit sám/sama. POZOR! Nedosušené seno způsobuje nebezpečnou koliku!

Směsi
Směsi se mohou skládat ze slisovaného sena, obilí, ale také z ovoce a zeleniny. Je velice důležité jimi králíka příliš nepřekrmovat.

Zelenina a ovoce
Zelenina je pro tvého králíčka vítanou a hlavně zdravou pochoutkou. To samé platí o ovoci. Je takřka jedno, jestli jablko, salát, okurka či mrkev (jak známo nejlepší přítel králíka), nejdůležitější je myslet na to, že potrava má být vždy syrová.

Přímo ze zahrádky
Není nad čerstvost vypěstovanou přírodou. Listy pampelišek, luční tráva, vojtěška, mladé kopřivy nebo heřmánek jsou tak dobrou volbou.

Králíček také potřebuje něco na kousání. Sežeň mu proto nezávadný klacík či dřevo. Tvému svěřenci pak nebude nic chybět.

Jak často krmit
králíka krmíme nejlépe ráno a večer po malých dávkách. Seno má být vždy k dispozici.

Přečti si také Jak zabavit morčata

Jack Russell Terier

6. listopadu 2013 v 16:39 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
V tomto článku se zaměřím na konkrétní plemeno, na velice populárního Jack Russell Terriera.

Parson a Jack Russell teriér

Povaha
Jack Russell Terrier je živý, temperamentní a odvážný pes. Je to velice přátelské plemeno, vhodné jak k dětem, tak ke ostatním zvířatům. Přesto však nesmíme zapomínat na to, že byl vyšlechtěn k loveckým účelům a tak potřebuje pevnou ruku.

Popis plemene
Jack Russell Terrier patří k menším plemenům (takový malý divoch), jeho velikost v kohoutku se pohybuje od 25 ke 30 cm a váží 5 až 6kg. Poznáme ho podle velkého čenichu, sklaplých uších, elegantního postoje a hlavně podle celobílého zbarvení s hnědými, nebo černými znaky (není to pravidlem).

Jeho srst může být jak hladká, tak drsná. V každém však případě musí být odolná proti nepříznivému počasí.

Péče a potřeby
Jak už zde zaznělo, Jack Russell Terrier je temperamentní plemeno a tudíž je velmi náročný na celkový pohyb (pokud mu ho neposkytnete, tak na to pravděpodobně doplatí Vaše boty). Přesto ho můžeme chovat i v bytě. Co se týče péče o srst, stačí ho občas vykartáčovat.

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající