Dotazy, nápady a názory, prosím SEM ! Kontakt: s.exnarova@seznam.cz, nebo Facebook

Tip na článek: Chov šneků

Září 2013

Továrna na psy

30. září 2013 v 16:10 | Šárka Exnarová |  Za práva zvířat
Pes je přítel člověka a člověk je nepřítel psa. Někteří lidé se svými svěřenci nakládají jako se zbožím a my to často, ale nechtěně podporujeme. V tomto článku se budu věnovat množitelům.

Kdo je vlastně množitel?
Množitelé, jsou nezodpovědní chovatelé, kterým nejde o zvířata, nýbrž o zisk. Jejich "majetek" tak často žije (spíše přežívá) v otřesných podmínkách, které rozhodně nesplňují ani základní požadavky pro chov. Takto týraní psi mají jen jeden úkol- množit se a vydělávat tak svému vězniteli peníze.

Jak poznat množitele?
Množitelé se tu zlou pravdu samozřejmě snaží zamaskovat a používají proto mnoho triků. Tady je pár věcí, na které je třeba si dávat pozor:

-Inzerát
Pochybného chovatele lze poznat podle inzerátu. Množitel často nabízí více štěňat od různých plemen a množí "v jednom kuse". K inzerátu navíc může připisovat i různé akce, např. sleva na každé druhé štěně.

-Věk psa
Zodpovědný chovatel neprodává psy mladší 2 měsíců.

-Chov
Asi nejspolehlivější je přesvědčit se na vlastní oči. Pokud by měl chovatel nějaké námitky, pryč od něj!

Jak bojovat proti množitelům?
Spousta lidí psa od množitele koupí a to často jen kvůli lítosti. Nesmíš však zapomenout, že tak jen podpoříš samotné množírny a na víc pak můžeš i litovat (štěňata od množitelů nejsou vychovaná ani zvyklá na lidi). Cesta k záchraně takových zvířat tedy vede jiným směrem, nejdříve je však třeba, aby zákon přestal na psy (a jiná zvířata) nahlížet jako na věci.


Maso X granule

22. září 2013 v 9:14 | Šárka Exnarová |  Psi a štěňata
Poslední dobou je módou krmit psiy syrovým masem. Jaké je ale pro a proti tohoto návratu k přírodě?
prima-receptar.cz

V pravém rohu stojí levnější a komplexnější granule, v levém rohu stojí jejich soupeř samotné a chutné maso! Co je lepší?

Jak Happy honil ovce

21. září 2013 v 19:45 | Šárka Exnarová
Happy je čistokrevný ruský toy teriér, což je velmi malé plemeno, s vykulenýma očima a velkýma ušima, které připomínají chlupaté radary. A byl to právě jeho malý vzrůst, který dal vzniknout tomuto příběhu.

Bylo léto a my na zahradě u kamarádů trhali třešně. Tedy vlastně, ostatní trhali třešně- já sbírala spadlá jablka a házela je přes plot sousedovým nenasytným ovcím. Žraly a žraly a Happy na ně štěkal a štěkal. Já jen sbírala. Bylo to těžké- na jablka bylo příliš brzo, těch hezkých by byla škoda, ta ošklivá byla příliš, no, ošklivá. Do ovcí to doslova padalo a já nestíhala donášet další. Když jsem se vracela asi s pátou várkou, lekla jsem se. Happy byl na druhé straně plotu! Musel si najít nějakou díru a prolézt jí! Rychle jsem zavolala rodiče. Zatímco my jsme byli vyděšením bez sebe, Happy si to náramně užíval. Konečně před ním něco utíkalo! Bylo až komické, jak ti hloupí kopytníci utíkali před tak malým psem, ne o moc větším než čivava. Utíkali po celé zahradě a vyděšeně bečeli. I ten beran. Nejhorší na tom všem bylo, že tam měli měli vlčáka. Naštěstí byl v tu dobu přivázaný, kdyby se ale vytrhnul, byla by z našeho štěněte jednohubka. Po nějaké době už to Happyho přestalo bavit a přišel k plotu. Nemohl se k nám však dostat, protože zapomněl kudy prolezl. Brzy přišel soused a my ho poprosili, aby nám ho podal. Když to zkusil, Happy ho rafnul. "Radši si pro něj přijďte sami." Řekl nám. Tak táta šel. Vzal Happyho do náručí a v tom se vlčák vytrhl a skočil po něm. Dopadlo to sice dobře, ale Happy se tak lekl, že na svého zachránce vykonal potřebu. A od té doby už je chudák Happy na vodítku.

Pískoviště pro hlodavce

20. září 2013 v 11:16 | Šárka Exnarová |  Hlodavci
Pískoviště mého křečka (když ještě žil :*( ) vždy zaměstnalo a představovalo pro něj zábavné zpestření všedního života. Mám tu tedy tip jak si takové pískoviště vyrobit a jsem si jista, že ho occení i tvůj hlodavec!

|písek by měl mít k dispozici každý hlodavec|

Písek je pro huňaté kožíšky našich miláčků velice důležitý, neboť jim slouží jako křeččí "šampón". Navíc si v něm také hezky zahrabou. Stačí ti jen malá, plastová bedýnka a do ní písek pro činčily, který snadno a levně seženěš v každém zverimexu. Hotové pískoviště pak vlož do klece (POZOR! Pokud má klec více pater, nedoporučuji do nich pískoviště dávat, poněvač může na tvého miláčka spadnout). Nakonec tam můžeš zahrabat pár oblíbených pamlsků (slunečnicová semínka, sušená kukuřičná zrna...). Písek pravidelně měň, spoustu zvířat do něj totiž ráda močí. Pískoviště je jinak vhodné také pro činčily, pískomily, myši, osmáky a jiné menší hlodavce.
Chov šneků

18. září 2013 v 18:18 | Šárka Exnarová |  Terarijní zvířata
Možná mě teď budete považovat za blázna, ale podle mě je chov šneků skvělá věc. Šneci nejsou obzvlášť nároční, ale pokuď je čas, dá se s nimi opravdu "vyřádit" a je jedno jestli začnete u Achatin nebo u obyčejného hlemýždě zahradního!

S hlemýžděm zahradním, lidově přezdívaným šnek, se setkal každý z nás. I přesto, že je tento největší ulitnatý plž žijící u nás dostatečně známý, lze z jeho života vypíchnout několik perliček, které možná někoho i překvapí.


Jednoduššího mazlíčka si snad ani neumím představit, šneci moc nestojí (když si je sebereš na zahrádce tak nestojí nic), nemusíš jim kupovat krmení a vydrží klidně několik dní sami. To však neznamená, že nepotřebují základní potřeby k životu - potravu, vzduch, prostor a světlo. Tím by jsme se měli řídit zejména při výběru a zařizování terária (vhodné jsou také průhledné, plastové dózy), které by mělo mít rozměr odpovídající velikosti šneků. Důležitý je správný substrát, asi nejvhodnější je kokosová drť, která dobře zadržuje vlhkost a nehnojená hlína (pro šnečky z naší krajiny), naprosto nevhodné jsou různé písky a piliny, po kterých se šnekům špatně leze. Nesmíme také zapomenout na domeček, misku (aby se potrava nemíchala se substrátem) ani na živé rostliny. Šneka krmíme 1x denně, nejlépe večer, protože šneci jsou noční tvorové. Podáváme všechnu možnou zeleninu a ovoce (kromě rajčat a citrusů), některé druhy listů a sépiovou kost (vápník je důležitý pro správný růst ulity). Existuje také speciální hotová kašička, kterou lze koupit v některých zverimexech. Se svým šnečkem vždy manipuluj opatrně a vyvaruj se zraněním ulity, přesto že si ji šnečci dokáží sami spravit.

Více informací o chovu českých šneků najdete na Radula, pokuď jsi se rozhodl/a pro chov Afrických šneku, podívej se na Achatinaweb.

Jak dobře znáte šneky zjistíte v mém TESTU o šnecích!

Andulka

18. září 2013 v 18:01 | Šárka Exnarová |  Ptáci
Dlouho jsem přemýšlela, o čem má být můj první článek, až mě napadla andulka. A nevybrala jsem si jí jen proto, že začíná na A...


Vzhled:
Andulka, neboli papoušek vlnkovaný dorůstá délky asi 18cm a váží 25-30g. Ve přírodě existuje pouze v jedné, a to
zeleno-žluté barvě, díky neustálému křížení v zajetí však vzniklo mnoho barevných variant.

Ve volné přírodě:
Andulka pochází z Australských pouští a tak vydrží i 3 týdny bez jakékoliv vody. Pokud jde o potravu, není příliš vybíravá a živí se převážně semeny trávy. V přírodě se shlukuje do velkých hejn, která opouští pouze v období hnízdění. Andulka je totiž velice družný pták a není proto žádnou vzácností, když s jedním partnerem zůstane po celý život (andulky se často vzájemně odrbávají a dokazují si tak svou lásku).

V zajetí:
Andulka je asi nejoblibenějším ptákem chovaným v zajetí. Pro chov stačí jen klec o velikosti 60x 40x 40x, bidélko, houpačka, miska na krmení a napáječka (nebo miska na vodu). Kromě toho také potřebují pravidelnou péči, potravu, možnost se volně prolétnout a samozřejmě velkou lásku. I v zajetí jsou tito ptáci velice společenští, mnoho chovatelů dělá tu chybu (bohužel, patří k nim i má rodina a mí rodiče o dalším zvířeti prostě nechtějí slyšet), že andulky chovají osamoceně a ty tak nemají jinou možnost, než přilnout k zrcátku.

zavřít

Všechny Informace se mi na tyto řádky bohužel nevejdou a tak se k andulkám znovu vrátím v některém ze svých článků.

Pro začátek

18. září 2013 v 14:45 | Šárka Exnarová |  Blog
Zdravím všechny milovníky zvířat! Dnes jsem spustila tento web a doufám, že se bude líbit. V budoucnosti (doufám, že ne v daleké) zde najdete spoustu zajímavých článků o zvířatech a všeho, co se zvířat týče. Budu ráda za každý komentář, za každého nového čtenáře a za každé ohodnocení článku. Ráda bych také dodala, že mám ještě druhý blog a že se tu občas budou objevovat stejné články a naopak (jen občas).

www.pletenizpapiru.cz

Mrkající Byl jsi tu? Dej vědět! Mrkající